Distinguished Research Award

The recipients of the Distinguished Research Award are chosen by a committee of Tech faculty and researchers and are nominated by their colleagues. The award is presented annually at commencement.

Procedures for Nominations:

Nominations must be made confidentially, i.e., without the knowledge of the nominee, and without broad knowledge outside of the nominator(s) and references.

The call for nominations will go out to the NMT community jointly from the committee and Research Vice President at the final Faculty Senate meeting of the year and be reissued via email twice prior to the deadline, which will be in mid-August.

Nominations should be new or updated resubmittals.

Nomination packages will be limited to a nomination letter, an extended CV of research and publication highlights of up to 10 pages in length, and 2-4 external
letters. Other materials will not be considered. 

Nominations should be submitted jointly to the chair of the committee and to the Research Vice President via email.

The committee will provide a recommendation of the awardee to the VP for a final decision on the award (which is given during Convocation), as well as confidential feedback to nominators each year.

The award may only be given once to any particular individual.

2022 Recipient

Dr. Matt Heizler

Past Recipients

2021:

Nelia Dunbar, Bureau of Geology

2020:

Bixiang Wang, Math

2019: 

Nikolai Kalugin, Materials

2018: 

Ivan Avramidi, Math

2017: 

Snezna Rogelj, Biology

2016: 

Mark Person, Earth & Environmental Science

2015: 

Reid Grigg, PRRC

2014: 

Michael Heagy, Chemistry

2013: 

Ali Fakhimi, Mineral Engineering

2012: 

Philip Kyle, Earth & Environmental Science

2011: 

William Winn, Physics

2010: 

Richard Aster, Earth & Environmental Science

2009: 

William Rison, Electrical Engineering

2008: 

Bhaskar Majumdar, Materials

2007: 

Tanja Pietrass, Chemistry

2006: 

Robert Bowman, Earth & Environmental Science

2005: 

William McIntosh, Bureau of Geology

2004: 

Jill Buckley, Petroleum Recovery Research Center

2003: 

Raphael   Lara-Martinez, Humanities

2002: 

Randy Seright, PRRC

2001: 

John McCoy, Materials Engineering

2000: 

Paul Krehbiel, Physics

1999: 

Allan Gutjahr, Mathematics/Earth & Environmental Science

1998: 

John Wilson, Earth & Environmental Science

1997: 

Lawrence Werbelow, Chemistry

1996: 

Krishan Chawla, Materials Engineering

1995: 

David Raymond, Physics

1994: 

Fred Phillips, Earth & Environmental Science

1993: 

Gerardo Gross, Physics

1992: 

Jean Eilek, Physics

1991: 

Kay Brower, Chemistry

1990: 

Norman Morrow, Petroleum Engineering

1989: 

Osman Inal, Materials Engineering

1988: 

Charles Chapin, Earth & Environmental Science

1987: 

Kent Condie, Earth & Environmental Science

1986: 

Marx Brook, Physics

1985: 

Allan Sanford, Earth & Environmental Science

1984: 

Charles Moore, Physics