donor3

 

 

alumni_himg_006.jpg

Brown Medal and Brown Award Winners

The Brown Award (formerly the Brown Medal) is New Mexico Tech's highest award to an undergraduate. It is given to the person graduating with a Bachelor of Science Degree who is judged by the faculty to be highest in scholarship, conduct, and leadership.

The Brown Award was named in honor of C.T. Brown, who was for many years a member of the New Mexico School of Mines Board of Regents.

New Mexico Tech congratulates all the winners of the Brown Award!

2013 Sohaib Soliman, biology

2012 Alyssa Rose, chemical engineering
2011 Nic Schafer, mechanical engineering
2010 Kaoutar “Coco” Abbou Oucherif, chemical engineering
2009 Peter Valdez, chemical engineering

2008 David Limmer
2007 Nathan Goulding
2006 Tara Mayeau
2005 Jonathan Montoya
2004 Alexander Rand
2003 Elizabeth Fernandez
2002 Virginia Starke
2001 Rebecca Brown
2000 Julie Wiens
1999 William Gruner
1998 Ueyn Block
1997 Lester Hutt
1996 Sandra Jean Powell
1995 Sean Hatch
1994 Dawn Thatcher
1993 Kelley DeGroff
1992 Kimberly Bell
1991 James Penn
1990 Robert Solomon
1989 Douglas John Taylor
1988 David Coker
1987 William Oliver Berlin II
1986 Cara Nell Francke
1985 Deborah Hagen
1984 Kevin Barry Caylor
1983 Julie Irene Rohwein
1982 Jeffrey Alan Lockwood
1981 Ruth Ann Aerts
1980 Richard T. Owens
1979 David E. Thomas
1978 Terry C. Wallace, Jr.
1977 William X. Chavez, Jr.
1976 Keith Allen Christopher
1975 Timothy Craig McCann
1974 Dwight Ross Coles
1973 Two awards: Barbara Gaye Norris and Thomas Edward Wellems
1972 Priscilla S. Baldo
1971 Tim Hall
1970 William E. Guse
1969 Russell E. Erbes
1968 Fleet Edwards Rust
1967 C. L. Edwards
1966 Gene William Stockton
1965 Frank Davis Carsey
1964 Erick Lambert Berg
1963 R. Lewis Ballenger
1962 Malcom Ray Laxson
1961 Frank Marlin Starkey
1960 Clyde Nathan Richards
1959 Alvis E. McDonald
1958 Morris T. Worley
1957 Richard Kimball Lyon
1956 Willys Jean Keith
1955 George B. Griswold
1954 James H. Halley
1953 Paul Anthony Weyler
1952 Paul D. Meadows
1951 Robert A. Mitchell
1950 Elwood Eutermoser
1949 Ray Wayne Ballmer
1948 Jack W. Reinhart
1947 Elby L. Shafer
1946 Kenneth R. Townsend
1945 none
1944 Clyde Durnell
1943 Albert Roe Greer
1942 Ennis Albert Naeve
1941 Irvin La Vern Sackett
1940 Henry F. Sturgis
1939 Newton F. Parks
1938 Robert C. James
1937 John H. Duffy
1936 Charles W. Saville
1935 Samuel K. Garrett
1934 Arthur C. Holzworth
1933 Gilbert R. Griswold
1932 Wesley Davis
1931 Richard H. Lowe
1930 Truman G. Spannagel
1929 Frank G. Boucher
1928 Sidney E. Helprin
1927 Gilbert I. Pippin
1926 Charles F. Park, Jr.
1925 William W. Stanley
1924 Courtney T. Collins
1923 Ward F. Hamm
1912 James Avery Smith