donor3

 

himg_default_02.jpg

Graduation and Commencement Info

Welcome to our page for all your Graduate and Commencement Information!!!

What is included in this page???

Commencement details such as graduation and walking lists, graduate information, Department Awards, and the monthly conferral lists of those students who have graduated in the past.

 

**********ANNOUNCEMENT**********

Caps and gowns will be available for pick up the first week in May, starting May 1st 8am through May 10th by 5pm.  

They have to be signed for; if you cannot pick up your own gown, please make arrangements for someone to pick them up on your behalf and let our office know who we should expect.

 

NMT COMMENCEMENT

Date: May 13, 2017

Time: 9:00am

Location: North Lawn of Brown Hall

 

Parking Map

 

 

Parking Map:

 

Parking map_for_web

 

Information for Students

Graduation:

If you are planning on graduating in May, you will need to make sure you have filled out an "Intent to Graduate"; if you haven't done so and still need to, you can click the link above or come by the registrar's office and pick one up. 

     - Graduation Newsletter

     - Student Exit Form

     - Student Satisfaction Survey

     - Instructions for Graduates 

     - Program Order Form

Student line up begins at 8:00am and graduation begins at 9:00am.  Students will need to check in at the check-in table which will be located in front of the signs with line-up lists, and will also need to be in line 15 minutes prior to the ceremony starting for a final check-in.

   - PLEASE DO NOT leave any bags or backpacks unattended for security reasons, thanks for your cooperation!

   - There is NO rehearsal for Commencement.

   - Programs are being limited to one per person but can be ordered.

   - Students are also being required to participate in the commencement immediately following their completion. We are no longer allowing students to participate in walking who have graduated from the previous years and chose to not walk at that time. 

 

Cap & Gowns and Graduation Announcements:

 

   - Caps and Gowns are ordered by our office and distributed the 1st week in May.  If you are needing to order a cap and gown to can click here for the form, or come down to the registrars office and pick one up.

    - Caps and gowns need to be picked up in person as they are required to be signed for.  We require them to be signed out so we know caps and gowns are going to those who put an order in for them, and as preliminary confirmation that the student will be walking.

   - They need to be picked up no later than the Wednesday before commencement as our office is CLOSED on Thursday and Friday.  If you cannot pick your cap and gown up, please send someone in on your behalf, and notify us of who to expect.

      - cap and gown order form

   - You can double check to make sure that you are on the walking list for commencement and that your cap and gown is ordered by checking the walking list below.  If your name does not appear and you are planning on participating, you will need to bring or send a completed cap and gown order form to the registrar office.

   - Graduation Announcements are ordered at the students or parents descretion. You can order announcements through NMT bookstore or through Jostens.

 

Live Video Streaming/ Public Wireless Access:

   -Graduation ceremony will be available live for anyone wanting to watch it from home, or via a wireless device, as free public wireless will be available to the public during commencement.  The link below is where the live steaming can be watched.

 

Link will be provided in May.

 

   -After the ceremony is done there will be a station set up with a microphone, so students can send a shout-out to family and friends watching the live feed at home or wherever they are.  If you would like to send a shout-out; EODI will have a station set up near the front of the stage.

 

 

Information for Parents


The Graduation ceremony
will start at 9:00am and will be approximately 2 hours. Reception to follow immediately after on the lawn North of Brown Hall.

- Graduation Announcements: The responsibilty of annoucement ordering is done by the student/parents, and can be done either through the NMT Bookstore or through Jostens.

Graduation Programs: We are asking for families to only take one program per person.  If you are needing more or would like more than one program, we would like for you to order them from us.  We are limiting orders to 5 per person...  If you are wanting more than one program you can download here and order more. 

-Graduate seating: We ask all those who are a non-graduate (parent, child, etc.) to please not sit or stand in graduate seating.  

   

Seating:

 - Limited seating is provided ( on a first come first served basis), spectators are encouraged to bring seating as commencement is held out doors on NMT's lawn.

 - Americans with Disabilities Act (ADA) seating and arrangements: If you are needing seating for someone with a disability, please fill out the seat reservation form.  We are going to have a seating section reserved for anyone with a disability with one other person allowed to sit in that section as well.

 - Commencement is open to all, any number of family members may attend!  Please be seated 15 minutes prior to commencement, as we are scheduled to begin at 9:00 am sharp.

 

Plan For Bad Weather:

  - Bad weather PLAN B information here.

this is in case of bad weather and commencement is needing to be moved indoors.

  - Family not able to physically attend can also view the Graduation Ceremony via live feed through the following link ( this can be because of either bad weather, etc.)       

 

Link will be provided for viewers in May.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 Walking List- Preliminary

 List includes current spring 2017 graduates and graduates from summer 2016, fall 2016 and those completed between those times.

2017 Commencement Walking List- Preliminary- posted 4/11/17 @ 5:23 pm

 

 

Graduation List

This is list is of those students you will be completing their degrees in May 2017.

2017 Graduation List PRELIMINARY-coming soon!

Degrees Conferred by the Board of Regents 

 

 

 


 


Monthly Conferral Lists

 

CONGRATULATIONS TO ALL OUR RECENT GRADUATES!

Conferred Degrees are listed below by Month

 

"2011" 

January 2011

February 2011

March 2011

April 2011

May 2011

June 2011

July 2011

August 2011

September 2011

October 2011 

November 2011

December 2011

 

"2012" 

January 2012

February 2012

March 2012

April 2012

May 2012

June 2012 

July 2012

August 2012 

September 2012

October 2012 

November 2012

December 2012

 

"2013"

January 2013 

February 2013

March 2013

 April 2013

May 2013

June 2013

July 2013

August 2013

September 2013

October 2013

Novemeber 2013

December 2013

 

"2014"

January 2014

February 2014

March 2014

 April 2014

May 2014

June 2014

July 2014

August 2014

September 2014

October 2014

November 2014

December 2014

 

 

 

"2015"

January 2015 

February 2015

March 2015

 April 2015

May 2015

June 2015

July 2015

August 2015

September 2015

October 2015

November 2015

December 2015

 

 

"2016"

January 2016

February 2016

March 2016

 April 2016

May 2016

June 2016

July 2016

August 2016

September 2016

October 2016

November 2016

December 2016

 


Departmental Awards
Chemistry Award Winners      Biology Award Winners 
2016 winners 2017 winners  2016 winners 2017 winners

Outstanding Freshman:

~Dominic Facitelli,

~Alexander Mazarakis,

~Sabino Maldonado-Torres                             

Outstanding Analytical:

~Sabino Maldonado-Torres

Outstanding Organic:

~LynnMarie Jarratt

Outstanding Physical:

~Allison Kirk

Kay Brower

~ Ria Kidner

Morris F. Stubbs

~Liam Hallada

Outstanding Graduate TA Award:

~Ruwini D. Rajapaksha

Grad Research Excellence Award:

~Oluwaseun Ogunro

Best Senior Thesis Award:

~Cassidy Coleman

Alumni Scholastic Award:

~Alynna Do

 

 

 

Freshman- TBA   

Analytical- TBA

Brower- TBA

Stubbs-  TBA

TA Award- TBA                        

           

 

David K. Shortess Prize 
for outstanding achievement
this year to:

            ~Chanelle Salazar, & Kailee Zingler    

 

Alumni Scholastic Award:
           ~Chanelle Salazar

 

 

David K. Shortess Prize 
for outstanding achievement
this year to:
 
TBA
        Mathematics           

     Earth and Environmental

Engineering

 2016 winners
 2017 winners     2016 winners     2017 winners
Alumni Scholastic:
   ~Theresa Guinard        

 

TBA                             

 

Estwing Rockhammer:
   ~Ke Li
 
NMGS Lucille Pipkin 
Book:
   ~Joseph Phillips,
   ~Sydney Whitman
 
NMGS Senior Scholarship:
   ~Eric Carlson
 
Carlsbad Gem & Mineral
Club:
   ~Naomi Delay,
   ~Alyssa Baca,
   ~Sydney Wittman
 
Durtche Award:
   ~Fei Xu,
   ~Emily Morton
 
Beverly Wellnitz:
   ~Matthew Folsom
 
Outstanding TA:
   ~Natasha Trujillo,
   ~Ahmadreza Alamdarie,
   ~Jeffrey Dobbins,
   ~Evan Gragg
   ~Tina Li
   ~Jeff Pipin
 
NMGS Grant-In-Aid
Recipients:
   ~Reid Brown, Eda Clep,
Rodrigo Embile, Matthew
Folsom, Susan Little, Jeff
Pipin, Alanna Robinson,
Adam Smith, Ashlynne
Winton, Landon Daniell,
Ziyi Liu
 
 

 

Estwing Rockhammer:

TBA                            

 NMGS Lucilee Pipkin
Book:
  ~TBA
 
 
NMGS Senior Scholarship:
 
 
Carlsbad Gem & Mineral
Club:
 
 
 
 
Durtche Award:
 
 
 
Beverly Wellnitz:
 
 
Outstanding TA:
 
 
 
 
 
 
 
NMGS Grant-In-Aid
Recipients:
Electrical Engineering       Management       
2016 winners  2017 winners  2016 winners 2017 winners
Outstanding Senior     
Awards:
   ~Maya Robinson,
   ~Kelsea Cronin,
   ~Sarah Belchak
 
Alumni Scholastic:
   ~Eric Steinbach

 

Outstanding Senior   
Awards:
TBA

 

Bursum Award

        - Katjiana Sanchez

Alumni Scholastic:
   ~Katjiana Sanchez

 

Bursum Award         

        - TBA  

Alumni Scholastic:
   ~TBA

Civil & Environmental

Engineering

 

              Class          

2016 winners   2017 winners  2016 winners 2017 winners
Paige Ashman Memorial
Prize:

     ~Lucas Lantz

Alumni Scholastic Award:
(Civil Engineering)
    ~Lucas Lantz
 
Alumni Scholastic Award:
(Environmental Eng.)
    ~Cassandra Sanchez

         

 

Paige Ashman Memorial
Prize:

   TBA    

 

 

Alumni Scholastic Award:
(Civil Engineering)
    ~TBA
 
Alumni Scholastic Award:
(Environmental Eng.)
   ~TBA

               

 

Outstanding Technical
Communiation Senior
 Award:

  ~Abbey Chesebrough,

   ~Jocelyn Buhlman   

 

Alumni Scholastic Award:

 ~Abbey Chesebrough

 

 

Outstanding Technical
Communiation Senior
 Award:

   TBA      

 

 

Alumni Scholastic Award:  

~TBA

 Information Technology     Mineral Engineering   
2016 winners   2017 winners  2016 winners 2017 winners
NONE                                     TBA               

Old Timers Award

   ~Wendi Cole

 

Old Timers Award

           - TBA

Materials & Metallurgical             

Engineering

   Mechanical Engineering    
2016 winners   2017 winners  2016 winners 2017 winners
Ashman BS
     ~Gabriel Arechederra
 
 Ashman MS
    ~Jasmine Hoo
 
 Ashman PhD
    ~Michael McLeod
 
 Ron Roman Scholarship
     ~Brian Kowalski
 
 Javorsky Scholarship
     ~Kelsey Wilson
 
Exceptional Achievement:
   ~Luke Soule
 
Academic Success &
Service:
   ~Jesse Adamczyk
 
 

 

Ashman BS

     - TBA

 Ashman MS

    TBA

 Ashman PhD

    TBA

 Ron Roman Scholarship

     TBA

 Javorsky Scholarship

     - TBA

 

Design Clinic:
   ~Kevin Vedera
 
Undergraduate Research:
   ~Austin Mier
 
Service:
   ~Benjamin Schilling        
  

 

                        TBA                      

Petroleum Engineering  Chemical Engineering
  2016 winners   2017 winners  2016 winners  2017 winners
F. David Martin:
   ~Wyatt Berger,
   ~Colton Howard
 
Langdon B. Taylor:
   ~Martin Gonzales,
   ~Jonah Katz
 
Joe Taber:
   ~Hiep Phan
 
J.J. McGlasson:
   ~Lundsey Rasmussen
 
Josh Kamas Sevice:
   ~Maria Luz Duran
 
Fagan Scholarship:
   ~Stephan Adam,
   ~William Morgan
 
W.H. Marble P.E.
Scholarship:
   ~Iliana Sawyer,
   ~James Richardson
 
John M. Kelly
Scholarships:
   ~Isaiah Ataceri,
   ~Isaiah Goes Ahead,
   ~Colton Howard,
   ~Rhet Maexy
 
Alumni Scholastic Award:
   ~Pierce Lovesee
 
 
                                      
Outstanding Student
 Award: 
         ~Andrew Hunt
 
Student Service
 Award:
      ~Madeline Bodine.
      ~Siera Headrick,
      ~Andrew Hunt,
      ~Kevin Reed
 

 

Outstanding Student
 Award
- TBA
Student Service
 Award- TBA
 
Physics                                                         Computer Science
2016 winners   2017 winners  2016 winners  2017 winners
Abraham and Esther     
Book Prize:
   ~Thomas Dearing,
   ~Isaac Williams
 
Leslie Fallon Award:
   ~Brandon Gray
 
Marvin Wilkening:
   ~Daniel Jensen
 
Petschek:
   ~Stipo Sentic,
   ~Matthias Banet
 
Alumni Scholastic Award:
   ~Daniel Jensen

 

 

 

                   TBA              

 

None                             

           

 

               TBA