nmtdonor210.3.17

 

himg_default.jpg

Graduation and Commencement Info - Departmental Awards

Departmental Awards
Chemistry Award Winners      Biology Award Winners 
2016 winners 2017 winners  2016 winners 2017 winners

Outstanding Freshman:

~Dominic Facitelli,

~Alexander Mazarakis,

~Sabino Maldonado-Torres                             

Outstanding Analytical:

~Sabino Maldonado-Torres

Outstanding Organic:

~LynnMarie Jarratt

Outstanding Physical:

~Allison Kirk

Kay Brower

~ Ria Kidner

Morris F. Stubbs

~Liam Hallada

Outstanding Graduate TA Award:

~Ruwini D. Rajapaksha

Grad Research Excellence Award:

~Oluwaseun Ogunro

Best Senior Thesis Award:

~Cassidy Coleman

Alumni Scholastic Award:

~Alynna Do

 

 

 

Freshman- TBA   

Analytical- TBA

Brower- TBA

Stubbs-  TBA

TA Award- TBA                        

           

 

David K. Shortess Prize 
for outstanding achievement
this year to:

            ~Chanelle Salazar, & Kailee Zingler    

 

Alumni Scholastic Award:
           ~Chanelle Salazar

 

 

David K. Shortess Prize 
for outstanding achievement
this year to:
 
TBA
        Mathematics           

     Earth and Environmental

Engineering

 2016 winners
 2017 winners     2016 winners     2017 winners
Alumni Scholastic:
   ~Theresa Guinard        

 

TBA                             

 

Estwing Rockhammer:
   ~Ke Li
 
NMGS Lucille Pipkin 
Book:
   ~Joseph Phillips,
   ~Sydney Whitman
 
NMGS Senior Scholarship:
   ~Eric Carlson
 
Carlsbad Gem & Mineral
Club:
   ~Naomi Delay,
   ~Alyssa Baca,
   ~Sydney Wittman
 
Durtche Award:
   ~Fei Xu,
   ~Emily Morton
 
Beverly Wellnitz:
   ~Matthew Folsom
 
Outstanding TA:
   ~Natasha Trujillo,
   ~Ahmadreza Alamdarie,
   ~Jeffrey Dobbins,
   ~Evan Gragg
   ~Tina Li
   ~Jeff Pipin
 
NMGS Grant-In-Aid
Recipients:
   ~Reid Brown, Eda Clep,
Rodrigo Embile, Matthew
Folsom, Susan Little, Jeff
Pipin, Alanna Robinson,
Adam Smith, Ashlynne
Winton, Landon Daniell,
Ziyi Liu
 
 

 

Estwing Rockhammer:

TBA                            

 NMGS Lucilee Pipkin
Book:
  ~TBA
 
 
NMGS Senior Scholarship:
 
 
Carlsbad Gem & Mineral
Club:
 
 
 
 
Durtche Award:
 
 
 
Beverly Wellnitz:
 
 
Outstanding TA:
 
 
 
 
 
 
 
NMGS Grant-In-Aid
Recipients:
Electrical Engineering       Management       
2016 winners  2017 winners  2016 winners 2017 winners
Outstanding Senior     
Awards:
   ~Maya Robinson,
   ~Kelsea Cronin,
   ~Sarah Belchak
 
Alumni Scholastic:
   ~Eric Steinbach

 

Outstanding Senior   
Awards:
TBA

 

Bursum Award

        - Katjiana Sanchez

Alumni Scholastic:
   ~Katjiana Sanchez

 

Bursum Award         

        - TBA  

Alumni Scholastic:
   ~TBA

Civil & Environmental

Engineering

 

              Class          

2016 winners   2017 winners  2016 winners 2017 winners
Paige Ashman Memorial
Prize:

     ~Lucas Lantz

Alumni Scholastic Award:
(Civil Engineering)
    ~Lucas Lantz
 
Alumni Scholastic Award:
(Environmental Eng.)
    ~Cassandra Sanchez

         

 

Paige Ashman Memorial
Prize:

   TBA    

 

 

Alumni Scholastic Award:
(Civil Engineering)
    ~TBA
 
Alumni Scholastic Award:
(Environmental Eng.)
   ~TBA

               

 

Outstanding Technical
Communiation Senior
 Award:

  ~Abbey Chesebrough,

   ~Jocelyn Buhlman   

 

Alumni Scholastic Award:

 ~Abbey Chesebrough

 

 

Outstanding Technical
Communiation Senior
 Award:

   TBA      

 

 

Alumni Scholastic Award:  

~TBA

 Information Technology     Mineral Engineering   
2016 winners   2017 winners  2016 winners 2017 winners
NONE                                     TBA               

Old Timers Award

   ~Wendi Cole

 

Old Timers Award

           - TBA

Materials & Metallurgical             

Engineering

   Mechanical Engineering    
2016 winners   2017 winners  2016 winners 2017 winners
Ashman BS
     ~Gabriel Arechederra
 
 Ashman MS
    ~Jasmine Hoo
 
 Ashman PhD
    ~Michael McLeod
 
 Ron Roman Scholarship
     ~Brian Kowalski
 
 Javorsky Scholarship
     ~Kelsey Wilson
 
Exceptional Achievement:
   ~Luke Soule
 
Academic Success &
Service:
   ~Jesse Adamczyk
 
 

 

Ashman BS

     - TBA

 Ashman MS

    TBA

 Ashman PhD

    TBA

 Ron Roman Scholarship

     TBA

 Javorsky Scholarship

     - TBA

 

Design Clinic:
   ~Kevin Vedera
 
Undergraduate Research:
   ~Austin Mier
 
Service:
   ~Benjamin Schilling        
  

 

                        TBA                      

Petroleum Engineering  Chemical Engineering
  2016 winners   2017 winners  2016 winners  2017 winners
F. David Martin:
   ~Wyatt Berger,
   ~Colton Howard
 
Langdon B. Taylor:
   ~Martin Gonzales,
   ~Jonah Katz
 
Joe Taber:
   ~Hiep Phan
 
J.J. McGlasson:
   ~Lundsey Rasmussen
 
Josh Kamas Sevice:
   ~Maria Luz Duran
 
Fagan Scholarship:
   ~Stephan Adam,
   ~William Morgan
 
W.H. Marble P.E.
Scholarship:
   ~Iliana Sawyer,
   ~James Richardson
 
John M. Kelly
Scholarships:
   ~Isaiah Ataceri,
   ~Isaiah Goes Ahead,
   ~Colton Howard,
   ~Rhet Maexy
 
Alumni Scholastic Award:
   ~Pierce Lovesee
 
 
                                      
Outstanding Student
 Award: 
         ~Andrew Hunt
 
Student Service
 Award:
      ~Madeline Bodine.
      ~Siera Headrick,
      ~Andrew Hunt,
      ~Kevin Reed
 

 

Outstanding Student
 Award
- TBA
Student Service
 Award- TBA
 
Physics                                                         Computer Science
2016 winners   2017 winners  2016 winners  2017 winners
Abraham and Esther     
Book Prize:
   ~Thomas Dearing,
   ~Isaac Williams
 
Leslie Fallon Award:
   ~Brandon Gray
 
Marvin Wilkening:
   ~Daniel Jensen
 
Petschek:
   ~Stipo Sentic,
   ~Matthias Banet
 
Alumni Scholastic Award:
   ~Daniel Jensen

 

 

 

                   TBA              

 

None                             

           

 

               TBA