donor3

 

himg_default_01.jpg

Introducing The Class of 2011

SOCORRO, N.M. May 19, 2011 – New Mexico Tech held Commencement on Saturday, May 14, on the lawn north of Macey Center.

About 200 students walked, out of the 340 graduates who have finished degrees since the 2010 Commencement. The Class of 2011 includes 2 associate’s degrees, 205 bachelor’s, 117 master’s and 16 Ph.D.’s.

  • Average GPA of the graduating bachelor’s students is 3.145.
  • 60.5 percent have GPA’s of 3.0 or greater.
  • 4.9 percent have GPAs lower than 2.5.
  • 41 percent have received at least one F.
  • One person is graduating with a perfect 4.0 GPA. (Cramer Award winner David Burkhart of mineral engineering.)
  • Youngest graduate: 21 years old
  • Oldest graduate: 54 years old.
  • Male-to-female ratio: 2.42 to 1.

Over the institute’s 122-year history, New Mexico Tech has awarded 6,994 bachelor’s degrees, 2,583 master’s degrees and 370 Ph.D’s.

More than 60 percent of the undergraduates hail from New Mexico. The Class of 2011 includes representatives from 23 states, 20 countries and Puerto Rico. The most well-represented country is India, with 16 graduates.

The Official Class of 2011

Doctor of Philosophy in Chemistry
Justine Kombarakkaran (September 2010)
Premchendar Nandhikonda (September 2010)
Eric Scot Osantowski

2011agraduatelistDSC_0771
Registrar Sara Grijalva and her staff organize the event.
2011agraduatelistDSC_0802
International students often wear sashes with their country's colors.
2011agraduatelistDSC_0805
Students mill around prior to the ceremony.
2011agraduatelistDSC_0823
2011agraduatelistDSC_0827
2011agraduatelistDSC_0833
2011agraduatelistDSC_0859
2011agraduatelistDSC_0870
2011agraduatelistDSC_0884
2011agraduatelistDSC_0886
2011agraduatelistDSC_0927
2011agraduatelistDSC_0937
2011agraduatelistDSC_0941
2011agraduatelistDSC_0945
2011agraduatelistDSC_0957
Colleen Guengerich of the Advancement Office presented certificates to the Class of 1961.
2011agraduatelistDSC_1097
2011aagraduatelistDSC_1261
Dr. Fred Phillips hoods Dr. Marty Frisbee.
2011aagraduatelistDSC_1275
Dr. Jeshwanth Rameshwaram poses with president Dr. Daniel Lopez after being hooded by Dr. Michael Heagy (left).
2011aagraduatelistDSC_1291
2011aagraduatelistDSC_1292
2011aagraduatelistDSC_1306
Graduates walked through a receiving line formed by faculty members, administrators and regents.


Doctor of Philosophy in Computer Science
Mohammad Thuail Alotaibi

Doctor of Philosophy in Earth and Environmental Science with Dissertation in Geochemistry
Lara Bevan Owens

Doctor of Philosophy in Earth and Environmental Science with
Dissertation in Geology
Laura Rosales Lagarde
Amanda Rowe
Jesus M. Velador (July 2010)

Doctor of Philosophy in Earth and Environmental Science with Dissertation in Geophysics
Jonathan Kane MacCarthy (February 2011)

Doctor of Philosophy in Earth and Environmental Science with Dissertation in Hydrology

Marty Dale Frisbee (July 2010)
Jason Elliott Heath (December 2010)
Hugo Alberto Gutierrez Jurado

Doctor of Philosophy in Materials Engineering
Jeshwanth K. Rameshwaram (December 2010)

Doctor of Philosophy in Physics with Dissertation in Astrophysics
Abhirup Datta (February 2011)
Danielle Marie Lucero (March 2011)
Urvashi Rao Venkata (July 2010)

 

Master of Engineering Management

Milton Lee Harris (December 2010)

Master of Science in Biology
Seth Michael Daly (December 2010)

Master of Science in Chemistry
Enoch Agbesi Adogla

Master of Science in Computer Science
Ashish Koirala (March 2011)
Miguel A. Provencio (March 2011)

Master of Science in Computer Science with Information Technology Option
Manoj Cherukuri (September 2010)
Boga Sai Krishna Kalyan (March 2011)
Ashish Mishra (December 2010)
Ashok Chaitanya Nallamothu (March 2011)
Komal Sudan (December 2010)
Cynthia K. K. Veitch

Master of Science in Electrical Engineering
Nicholas Walker O’Connor (July 2010)
Justin Lee Goza
Theodore Lyman Schuler-Sandy (July 2010)

Master of Science in Environmental Engineering
Gaye Gul Bulut
Gowtham Chilakapati (July 2010)
Jose B Gallegos
Mrudula Ravada (October 2010)
Gideon Sarpong (December 2010)

Master of Science in Geochemistry
Matthew Allen Earthman (July 2010)

Master of Science in Geology
Colin Thomas Cikoski (September 2010)
Christina Charlotte Forbes (July 2010)

Master of Science in Geophysics (Solid Earth)
Shoba Maraj
Pamela Ann Moyer (December 2010)
Christine Joy Ruhl (September 2010)


Master of Science in Hydrology
Brian Dodd Cozzens
Catherine J. Goetz (December 2010)
Carlos Fernando Ramirez Torres
Andre Bleu Ocean Ritchie
Diana Carolina Romero-Suárez (July 2010)
Sophia Carmelita Sigstedt (October 2010)

Master of Science in Materials Engineering
Isiaka Adeniyi Agbaje
Clay Douglas Beevers (October 2010)
Scott Robert Brownlow (October 2010)
Xian Cao (September 2010)
Dick Charles Engbrecht (March 2011)
Jacy Nicole Gansz
Mekan Ovezmyradov
Colin M. Pelletier
Drew Michael Prichard (August 2010)
William Ricci
Jinnan Zhang (September 2010)

Master of Science in Mathematics
John P. Korbin

Master of Science in Mathematics with Specialization in Analysis
Robert C. Jones (September 2010)
Jason Earl Kooi (August 2010)

Master of Science in Mathematics with Specialization in Industrial Mathematics
Timothy Nathan Deines (July 2010)
Daniel J. Irving (October 2010)
Nicholas M. McCarthy (September 2010)

Master of Science in Mathematics with Specialization in Operations Research & Statistics
Robert A. Aumer

Master of Science in Mechanical Engineering
Rufus H. Cooksey III
Byron L. Morton (December 2010)
Stephenie Ann Sterbling Drauschak
Walter Anthony Kruse

Master of Science in Mechanical Engineering with Specialization in Explosives Engineering
Jason J. Phillips (October 2010)
George Shane Rolfe
Joel Sutton Williams

Master of Science in Mechanical Engineering with Specialization in Mechatronics Systems
Daniel Gregory Ericson
David Kukhalashvili (December 2010)

Master of Science in Mechanical Engineering with Specialization in Solid Mechanics
Naitram Amit Birbahadur

Master of Science in Mineral Engineering
Carlos Alonso Vargas Zuniga

Master of Science in Mineral Engineering with Specialization in Explosives Engineering
Allen Bruce Kinney (October 2010)
Thomas B. Moser (October 2010)

Master of Science in Mineral Engineering with Specialization in Geotechnical Engineering
Prosper Felli (July 2010)
Frank Lloyd-Mills (February 2011)
Haruna Salifu

Master of Science in Petroleum Engineering
Omole Oludare Adebanjo
Olatokunbo Olabode Akanni (December 2010)
Magsud Aliyev
Rohan Ramdev Gudgila (March 2011)
Adam Michael Horbaczewski (August 2010)
Oppong Kwame (July 2010)
Weiwei Li (December 2010)
Shanker Muraleedharan (October 2010)
German Chaves Narvaez
Albert E. Ofori (April 2011)
Tyler Allen Robbins (August 2010)
Corina Teresa Sedillo
Dnyaneshwar Bharatrao Shinde (October 2010)
Akapak Srichumsin (April 2011)
Obinna Vincent Uzoh (February 2011)
Barani Krishnan Venkataraman (March 2011)
Garrett Alan Wilson (August 2010)

Master of Science in Physics
Crystal Nicole Anderson
Jorge Alberto Cisneros
Daniel Jonathan Lyons (July 2010)
Michael Stock (August 2010)
Satomi Sugaya (August 2010)

Master of Engineering Management
Victor J. Apodaca
Patrick Patton Clingman
Rodrigo Azevedo Lopes
Matthew J. Majors
Camden Mullen
Jake E. Scarbrough

Master of Science for Teachers
Fru Vitalis Akuma (November 2010)
Kimberly Anne Berlat (August 2010)
Susan Elizabeth Berry
Matthew Peter Sebastian Byrne
James Sullivan Carlton
Colin DeGroot
Jerry Lawrence Esquivel
Carrie E. Gongaware (August 2010)
Dominic Daniel Hoy (March 2011)
Dawn Jones (August 2010)
Heidi Jill Karr (April 2011)
Laura B. Konopka
Anthony Terence Launey
Linda L. Marchiondo (December 2010)
Susan R. Pecastaing Miller
Stephanie Perry Mitchell (April 2011)
Adam Ovesen Peterson
Elizabeth Marie Richardson
Gerardine A. Rodriguez (August 2010)
David E. Shriver (August 2010)
Kathryn S. Smith (February 2011)
Huong Thi Tran (August 2010)
Olga M. Vazquez
Laura Susan Williamson (July 2010)
Karen S. Yarin (December 2010)

 

Bachelor of General Studies
Nicole M. Brown (December 2010)
William C. Dixon
Anthony James Gudmunson
Catherina R. Hatch (December 2010)
Weston L Horpedahl (December 2010)
Robyn Raye Lynch
Holly C. Priestley

Bachelor of Science in Basic Sciences
Evangelina Megan Anaya (Minor in Literature)
Ariana Rosario Manrique (December 2010)
Shichun Pak Moser
Eli Seifert (December 2010)
Kate Adelia Theisen (Minor in History) (December 2010)

Bachelor of Science in Biology
James E Browning
Connor T. Cameron (December 2010)
Lomeli Rose Carpio
Sean Chester
Justin Reichert Clements (December 2010)
Janice M. Easley (Minor in Psychology) (December 2010)
Katrina Marie Lepthien
Mica Caitlin McCarty-Glenn
Amber J. Ortega (Minor in Chemistry) (December 2010)
Katharyn M O’Toole (December 2010)
Whitney Louise Thomas
Jessica Marie Warton (December 2010)


Bachelor of Science in Biology with Environmental Science Option
Kathryn E. Hayden (Minor in Environmental Engineering)
Stacey Marie Kemp (Minor in Psychology)
Jaimie L. Wharton (Minor in Chemistry) (December 2010)

Bachelor of Science in Biology with Environmental Science Option and Psychology
Kimbra LaRae Brown (December 2010)

Bachelor of Science in Business Administration
Leah E. Dale

Bachelor of Science in Chemical Engineering
Eric Michael Benner (Minor in Chemistry)
Victor Paul Briseno (December 2010)
Aaron Thomas Caudill
Justine Marie Davidson
James Robert Fallt (Minor in Chemistry)
Jacy Nicole Gansz (December 2010)
Stephanie Gonzales
Sarah Mae Kilmer
Lee Taylor Massey
Paul Ortiz
Mason Risley
Joel Robert Saddoris
Thomas M. Sudan
Brady Sullivan (December 2010)
Amanda Jane Trujillo
Lee Tu (Minor in Chemistry)

Bachelor of Science in Chemistry
Rachel Marie Clements
Kenna Vance Jackson
Katrina Marie Lepthien
Marcus H. Moeller (Minor in Biology)
Ryan T. Shea (Minor in Mathematics)
Jedediah D. Tratechaud

Bachelor of Science in Civil Engineering
Ronald Amiri Alexander
Royce Robert Beaudry (December 2010)
Andrew Francis Brenner
Sehin Damtew Faris
Zachary Donald Friedland (December 2010)
Emiliano M. Martinez (Minor in Mineral Engineering) (December 2010)
Kelsey R. McCaslin
Julio A. Sanchez
Samuel Martin Shull (Minor in Mineral Engineering)
Jacob Paul Smith (Minor in Mineral Engineering) (December 2010)
Kyle R. Sparks
Roosevelt Ferdinand Theodore (December 2010)
Elyce Hayashi Yates

Bachelor of Science in Computer Science
William C. Aitken (December 2010)
Johnathan D. A. Ammons (December 2010)
Joshua F. Aragon (December 2010)
Corey Brown (December 2010)
Thomas Stephen Coppi
Jacob Hopkins (December 2010)
Lance M. Leyba (February 2011)
Aaron Andrew Lovato (December 2010)
Kyle John McCready
John Aden McCloud
John Mark Steenson (Minor in Mathematics) (December 2010)

Bachelor of Science in Earth Science with Geology Option
Douglas Anthony Berlier
Santiago L. Flores (December 2010)
Niranjan Kaur Khalsa
Julie Erin Vann

Bachelor of Science in Earth Science with Hydrology Option
David Lee Butler

Bachelor of Science in Electrical Engineering
Edward Ray Acree III (Minor in Technical Communication)
Jason Robert Boyer
David E. Breen (Minors in Mathematics and Physics)
Matthew Frederick Duro Brown
Chuck Dahl
Bradley Walter Finkbeiner
Thomas R. Hall
Garrett L. Holt (Minor in Mathematics)
Ryan L. Jackson (Minor in Mathematics)
Luis Marquez
Blaine J. Martinez (Minor in Mathematics)
Marcus Mayfield
Dylan M Paiton (Minor in Optical Science and Engineering)
David Jonathan Park
Jerry S. Quiroga
Austin Ray Silva (December 2010)
James Albert Smith
Ross T Terrill (Minor in Optical Science and Engineering)
Alejandro S. Valdivia (Minor in Biology)

Bachelor of Science in Environmental Engineering
Ashley Kristin Arrossa (December 2010)
Melissa Dai Fetman
Sean Menk
Travis Andrew Peacock

Bachelor of Science in Environmental Science with Biology Option
Elizabeth D. Burton

Bachelor of Science in Information Technology
Emilio D Campos
John Joseph Franks V (Minor in Technical Communication)
Adam Daniel Troemner (December 2010)
James Curtis Wernicke Jr.

Bachelor of Science in Management
Ryan Lee Del Curto (Minor in Psychology) (Sept 2010)
Jessica Jolais Stringfield (December 2010)
Gavin Michael Torres (September 2010)
Wesley Walterscheid (September 2010)

Bachelor of Science in Materials Engineering
Anna Elizabeth Breiner
Peter Thomas Dickens (Minor in Polymer Science)
George Komai Egert
Zahra Nicole Ghanbari
Cory Gibson (December 2010)
Kathryn Mireles
Brendan Laverne Nation (September 2010)
Richard Pavlik
Alaina Lee Schade
Christopher Jacob Skinner
Taylor Marie Wilkinson (December 2010)

Bachelor of Science in Materials Engineering with Metallurgical Engineering Option
Ryan Marshall Cook (September 2010)

Bachelor of Science in Mathematics
Travis C. Barnette (December 2010)
Henry T. Horton
Shichun Pak Moser (Minor in Education)
Gary Quezada II (December 2010)
Robert Henry Rayas (February 2011)
Margaret Anne Snell

Bachelor of Science in Mechanical Engineering
Alexyia Marie Barraza
Marco E. Berry (December 2010)
Alicia Billy (Minor in Biomedical Engineering) (December 2010)
Tyler S Bushnell (Minor in Philosophy)
David B. Conrad (December 2010)
Benjamin S. Cooper (Minor in Aerospace Engineering)
K. Maxwell Crowning
Scott Keegan Davidson
Aaron James Dawson (December 2010)
Carla Marina Dozal (December 2010)
Ricardo Carlos Echeverria
Nicholas Robert Falcone
Meliton Lee Flores (December 2010)
Anselmo Gallegos
Richard A. Garner (December 2010)
Kyle Cohen Gleichmann (December 2010)
David Jesus Griego (December 2010)
Timothy P. Haines
Jason Paul Hebert
Bryce A. Hinderer
Daniel Allen Hoff
Derek Michael Lucero (September 2010)
Ian Robert Luders (December 2010)
Lee Hunter Martin
Russell Martin (December 2010)
Daniel John Meisner
Joshua Eloy Mendoza
Jose M. Mercado-Graciano
Matthew Connell O’Keefe (Minor in Mathematics) (December 2010)
Cory James Pelletier
Alex William Plonczak
Amanda Posadas
Kevin Ryan Powledge
Nicholas S. Provencher
William Robert Pat. Reiser
Felicia Raye Romero
Michael G Romero (December 2010)
Brandon S. Runnels
Nicholas Harp Schafer (Minor in Electrical Engineering)
Michael Scott Shattuck
Waylin Daryl Sieler (December 2010)
Dana Richard Sills (Minor in Mathematics)
Matthew E. Swanson
Matt Matson Tibbetts
Kendra Ann Valdez (December 2010)
Daniel Martin Vickers (December 2010)
Micah T. Wild (September 2010)

Bachelor of Science in Mineral Engineering
David R Burkhard (December 2010)
Kameron Frederick
Priesnitz-Ray (December 2010)

Bachelor of Science in Petroleum & Natural Gas Engineering
Allan Philips Abraham
Ronald Olusegun Adegoke
Matthew B. Higgins (Minor in Biology)
Kanayo Anthony Monye
Tom Shimura
Gael Tawatieu Yota
Diego F. Teran Merino

Bachelor of Science in Physics
Daniel Laurence Breen
Kyle Nathan Jaffa
Orson N. John, III (December 2010)
Patrick Cole Leahy
Nicholas Michael McCarthy (September 2010)
Sarah Elizabeth Stanley
Devon Ray Turner  (Minor in Mathematics) (December 2010)

Bachelor of Science in Physics with Astrophysics Option

Andrea Christina Gallegos (Minor in Mathematics)
Daniel Robert Rodeheffer (Minor in Mathematics)
Genevieve Isabelle Vaive (Minor in Mathematics)

Bachelor of Science in Psychology
Sara S. D’Arcy (Minor in Biology)
Felycia Desirae Gutierrez
Ryan W Johnson
Amber J. Ortega (December 2010)
Margaret Anne Snell
Sarah Elizabeth Stanley (Minor in Mathematics)
Nida Marie Stewart (December 2010)

Bachelor of Science in Technical Communication
Jessica Elizabeth Behles
Penny Lee Bencomo
Rebecca L. Birch (Minor in Philosophy)
Heather Mattax
Patrick A. Smith

Associate of General Studies
Roger Lucas Blatchford (December 2010)
Mary Alice Gonzales

-- NMT --